Svahy chystá Sedm statečných – Nedělní BLESK na cestách

Jaký byl úvod článku

Dne 18. prosince 2016 byl zveřejněn v časopise Nedělní Blesk článek s názvem Svahy chystá Sedm statečných. Již úvod byl velmi zajímavý: „Jako sedm obřích krabů vylézajících zpod kamene vyjíždějí z garáží rolby na spodní stanici lanovky Ruis pod jihotyrolským vrcholem Kronplatz. Sedmi rolbařům, jako Sedmi statečným, začíná noční šichta.“

O čem článek je

Autor reportáže si na vlastní kůži vyzkoušel, co obnáší práce rolbaře. Nechal se povozit zkušeným řidičem, který svoji práci vykonává již patnáct let a má svou práce velmi rád. Vyzkoušel si moderní rolbu PistenBully 600 Polar. Práce rolbaře obnáší jinou pracovní dobu než má většina ostatních lidí. Směna jim začíná od pěti odpoledne a končí v noci. A pokud znovu nasněží, vrací se ještě nad ránem, kdy musí svahy znovu upravit. Stroj si vesměs poradí se všemi typy sněhu, nejhorší však na úpravu je tající sníh a stroj dostává zabrat. Dalším oříškem jsou úpravy nejprudších částí sjezdovek. Na ty se používá ocelové lano. Lano se zajistí do ocelového oka, které je zabetonované v horní části sjezdovky a po celou dobu je tímto lanem rolba jištěna a pomáhá při výjezdech do strmých svahů.

Jak velký je Kromplatz

Denně se na Kromplatzu upravuje 116 kilometrů sjezdovek, které obstarává celkem 30 roleb. Ty se každý den šplhají až do výšky 2275 m a potom se spouští zpět na tři strany. Vzhledem k dobrému zasněžovacímu systému garantují možnost lyžování až do konce dubna. Sezónu mají tedy rolbaři dlouhou.

Co dělají bludičky na sjezdovkách

Krásnou podívanou přináší pohled na večerní sjezdovky, po kterých se prohání několik bludiček sem a tam. Ty do rána připraví důkladně upravené sjezdovky, na kterých se bude opět prohánět tisíce lyžařů.

 

Zdroj: Nedělní BLESK