Virtuální aukce - PistenBully 300

Zábava pro znalce horských strojů

Na jednu stranu na tom nic není. Prostě si tipnete, kolik by mohl stát použitý stroj. Ovšem ti, kteří si virtuální aukci vyzkoušeli už v minulosti, vědí, že trefit tu správnou cenu, vlastně vůbec lehké není. V čem, že je ten háček? V tom, že musíte vzít do úvahy velmi mnoho parametrů. Není to jen o tom, kolik mohotohodin má stroj najeto. Důležitá je celá historie stroje. Kdo s rolbou jezdil, jestli to s ní uměl, zda se o ni průběžně staral. A stejně zásadní je, co se s rolbou stane v servisní hale TopKarMoto. Projde hloubkovou repasí, kdy se demontuje každý šroubek a každá matička, nebo bude stačit, když se opraví jen poškozené součástky, namáhané prvky a doplní spotřební materiál?

O co půjde tentokrát

Na rozdíl od poslední aukce, kde jsme tipovali cenu hloubkově repasovaného stroje, budeme tentokrát odhadovat cenu rolby  PistenBully 300, na které proběhne kompletní servisní prohlídka. Během ní budou vyměněny vadné součástky, stroj bude důkladně vyčištěný, promazaný a doplní se všechny provozní kapaliny. Rolba bude uvedena do takového stavu, aby mohla být novému majiteli garantována plná funkčnost.

Pojďme se seznámit

V loňském roce provedli v polském lyžařském středisku Karpacz Ski Arena rozsáhlou modernizaci. Mimo jiné, si tam postavili novou lanovku, a pořídili si od nás fungl novou PistenBully 400 W. Jejich starý stroj PistenBully 300 jsme od nich odkoupili. A udělali jsme to rádi. Víme totiž, že je o dobré a zachovalé „třístovky“ na trhu stále velký zájem. Tato rolba byla vyrobena v roce 2001, a právě má najeto 8.185 motohodin.

K nám do Dlouhoňovic rolba dorazila v prosinci minulého roku.  Jako u každého staršího stroje bylo třeba, aby naši servisní technici třístovku důkladně prohlédli, a rozhodli o rozsahu potřebných oprav. Přestože opticky byly na laku kabiny odsloužené roky znatelné a opotřebitelné díly jako pásnice a některé finišery byly již na konci své životnosti, byl celkový stav základních komponentů stroje velmi dobrý.

Tak se ukaž, my se na tebe podíváme

Do práce jsme se pustili na konci května a předpokládáme, že s opravami budeme hotovi někdy ke konci června. Na stroji pracují naši servisní mechanici Michal Krajčír a Vojta Kavka.

Nejdříve jsme rolbu celou rozebrali, pak jsme se pustili do repase podvozku. Nebylo co řešit. Tato procedura by se totiž měla u roleb provádět přibližně každé tři roky. Je to důležité, špatně seřízený podvozek může totiž napáchat velké škody. V dalším kroku se zaměříme na zajištění správného fungování motoru. Přeci jenom se jedná o stroje, které pracují v zimě, a za nízkých teplot je obzvláště důležité správné seřízení motoru. Čím lepší seřízení, tím lepší průtok nafty, nižší spotřeba a tomu odpovídající výkon. Zkontrolujeme hlavně těsnění, startér a alternátor. Provedeme také kontrolu hydraulických tlaků v čerpadlech. Seřídíme je na předepsané výkony a ověříme správnou funkci bezpečnostních ventilů.

Co se týče příslušenství této rolby, rozhodně se budeme věnovat pásům. Vyměníme polámané příčky a v případě potřeby vyměníme i pásnice, utáhneme šrouby a zkontrolujeme vodítka. U radlice pak nabrousíme břitvu, repasujeme břit, vymezíme vůli na bočních uších. Podíváme se také na frézu. Váží jednu tunu, a pro její správný pohyb je klíčové, aby měla v dobrém stavu především zadní nosník. Chtěli jsme si být jistí, že s frézou budoucí majitel nebude mít potíže, a tak jsme se rozhodli nosník přečepovat. Kromě toho navaříme a obrousíme zuby na frézovacích válcích, přetěsníme hydromotory frézy, a zkontrolujeme finišéry. Nakonec vyměníme motorový, převodový a hydraulický olej.

Tři ceny, tři výherci

Jestli už jste si nějaký odhad o ceně vytvořili, stačí ho jen vepsat do okénka dole na stránce a odeslat. Letní ceny vyhrávají tři soutěžící, jejichž částky se nejvíce přiblíží skutečné prodejní ceně stroje. Odhad ceny uvádějte bez DPH!

1. cena: osuška a sluneční brýle s motivem PistenBully

2. cena: triko s krátkým rukávem, limitovaná edice k výročí PistenBully 50 let

3. cena: kšiltovka s motivem PistenBully 600

Pravidla soutěže

Hlasovat může pouze přihlášený člen TKM fanklubu.

Odeslat lze jen jeden platný hlas.

Kdo není členem faklubu, může se přihlásit. Stačí vyplnit a odeslat přihláškový formulář.

Registrace a členství jsou bezplatné.

Hlasy je možné zasílat od 4.6.2019  do 19.6.2019.